Materiały edukacyjne
W ramach podpisanej umowy o współpracy z AWF w Krakowie studentom fizjoterapii proponujemy praktyki w Gabinetach Reha Krak. Więcej informacji pod nr tel. 882 348 958.
Las jest zalecanym miejscem odpoczynku szczególnie dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością
Nie wielkomiejski hałas i zgiełk, ale szum lasu i śpiew ptaków – otoczenie, które poprawia nastrój, relaksuje i odpręża. Zachęcamy Państwa do obejrzenia wykładu dr Szymona Pasiuta prowadzonego w ramach programu „Lasy dla życia” – Rehabilitacja osób niepełnosprawnych Forest Study Tour.
Udar mózgu
– Nie lekceważ
– Nie lekceważ
Opadnięcie kącika ust po jednej stronie, drętwienie połowy ciała, podwójne widzenie, trudności w przełykaniu pokarmów czy nieskładna mowa – oto sygnały, które mogą świadczyć o udarze mózgu. Nie wolno ich lekceważyć. „Pomyśl o mózgu” to ogólnopolski projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych realizowany m.in. przez Szpital Jana Pawła II. Honorowy patronat nad akcją objął Krzysztof Globisz.
Terapia lustrzana
– mirror therapy
– mirror therapy
Poznaj metody specjalne w rehabilitacji:
Terapia lustrzana (mirror therapy) jest jedną z technik neurorehabilitacyjnych leczenia bólu fantomowego, w której poprzez wywoływanie za pomocą lustra iluzji istnienia amputowanej kończyny umożliwia się odtwarzanie poprawnego korowego obrazu kończyny i zmniejszenie wrażeń fantomowych.
Choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale
– jej postępy można długo opóźniać
– jej postępy można długo opóźniać
Drżenie spoczynkowe, napięcie mięśniowe, spowolnienie ruchów, wreszcie problemy z utrzymaniem równowagi – to mogą być objawy choroby Parkinsona. Choroba ta w większości przypadków atakuje między 50. a 60. rokiem życia, ale może pojawić się przed 40. rokiem życia, a nawet w dzieciństwie – mówi RMF FM dr Magdalena Wójcik-Pędziwiatr z Oddziału Neurologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Urazy sportowe
– Kolano biegacza
– Kolano biegacza
Każde ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie, w tempie i zakresie możliwym do wykonania przez Pacjenta bez pokonywania maksymalnego wysiłku. Należy wybierać ćwiczenia najkorzystniejsze dla siebie, a w razie wątpliwości skonsultować się z fizjoterapeutą.
Choroby nerwowo-mięśniowe: Ekspert odpowiadał na Wasze pytania na wideoczacie
Jakie schorzenia należą do chorób nerwowo-mięśniowych i jakie dają objawy? Kiedy trzeba zwrócić się do lekarza? Jak można pomóc pacjentom cierpiącym na najpoważniejszą z tych chorób – stwardnienie zanikowe boczne? Na Wasze pytania odpowiadała dr Elżbieta Mirek z Oddziału Neurologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.